Itää ja länttä Agricolan kielessä

Tieteen akateemikko, kielitieteilijä Kaisa Häkkinen osallistui Pernajan Agricola-Seuran juhlaseminaarin Mikaelin nimipäivänä (29.9.) v. 2017 esitelmällään Itää ja länttä Agricolan kielessä. Esitelmässään Häkkinen käsitteli mm. Suomen aluetta idän ja lännen kohtauspaikkana, kauppayhteyksien kehitystä ja kristinuskon leviämistä kauppayhteyksien myötä, Suomen asutusta 1400-luvulla sekä esitelmän pääaihetta eli Mikael Agricolan kirjakielen aineksia.

Esimerkkitaulu kielitieteilijä Kaisa Häkkisen esitelmästä Itää ja länttä Agricolan kielessä
Pernajan Agricola-Seuran juhlaseminaarissa 29.9.2017. Kaikki diakuvat PDF-muodossa tässä.

Vastaa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s